اخبار
مصاحبه با سرکار خانم گل احضار ریاست سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری رشت

ریاست سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت : عملکرد سازمان سرمایه گذاری در راستای نیل به چشم انداز شهر رشت می باشد    [ + | - ]

ریاست سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت : عملکرد سازمان سرمایه گذاری در راستای نیل به چشم انداز شهر رشت می باشد

 جهت بیان عملکرد و برنامه های آتی سازمان سرمایه گذاری مصاحبه ای با سرکار خانم گل احضار ریاست سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت صورت پذیرفته است.


سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت در حال حاضر چه وظایف و مسئولیت هایی برعهده دارد؟

استفاده از پتانسیل های موجود در پروژه های اقتصادی شهر رشت و تسهیل فرایند های تامین مالی و جذب منابع درآمدی پایدار به منظور توسعه شهری و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی جهت اجرای پروژه های شهری از وظایف این سازمان بوده که در این راستا سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت با ایجاد تعامل و ارتباط با سایر واحد های سرمایه گذاری در کلانشهر های کشور و تدوین راهکار های اداری اعم از تدوین اساسنامه و شیوه نامه و آئین نامه اجرایی نسبت به تسهیل امور سرمایه گذاری اقدام نموده است.

فرصت های سرمایه گذاری شهرداری رشت در چه حوزه هایی پر رنگ تر است ؟

عملکرد سازمان سرمایه گذاری در راستای نیل به چشم انداز شهر رشت می باشد که با توجه به فرصت های سرمایه گذاری و پتانسیل های موجود، در حوزه گردشگری و سلامت پر رنگتر است.

با توجه به معرفی شهر رشت به عنوان شهر خلاق در زمینه غذا چه پروژه هایی در این خصوص مطرح و در دست اقدام می باشد؟

علاوه بر استعداد طبیعی بالقوه شهر رشت مانند پهنه های جنگلی، رودخانه های زرجوب و گوهر رود، تالاب عینک و ... اتفاق بزرگی در سال 94 برای شهر رشت رقم خورد که پیوستن شهر رشت به شهر های خلاق دنیا و ثبت به عنوان شهر خلاق در زمینه خوراک بود. این ثبت، استعداد شهر رشت را نمایان کرده که با تقویت آن و تعریف پروژه های مرتبط اقتصاد شهر رشت رونق خواهد گرفت. لذا این سازمان طرح هایی را مطالعه و به فراخوان گذاشته است که از مهمترین آن ها مجموعه خوراک و سلامت که شامل فضای پارکی با کاربری هایی مانند آکادمی خوراک، انواع رستوران و کافه های موضوعی، اکو موزه، فضای اقامتی و ... است. همچنین پارک 14 هکتاری با رویکرد خلاقیت شامل فضاهای چون محیط های آموزش شهروندی، فرهنگسرای شهر خلاق، سالن سمینار چند منظوره، کارگاه های چوب ، مجسمه سازی، سفالگری، نقاشی، آشپزی محلی و بین المللی و .... مرتبط با شهر خلاق می باشد. در طرح احداث پارک 450 هکتاری و بهره برداری از آن نیز انواع فضای خدماتی و رفاهی مرتبط با شهر خلاق خوراک دیده شده است.لازم به اشاره است که در طرح تالاب عینک نیز با توجه به وسعت آن که در محدوده شهر واقع شده است در صورت همکاری کلیه ارگان های متولی، ساماندهی پهنه آبی و حریم آن امکان تعریف انواع کافه و رستوران های موضوعی مرتبط با شهر خلاق خوراک وجود خواهد داشت. با توجه به اهمیت این موضوع راه اندازی خیابان خوراک هم در برنامه های این سازمان قرار دارد.

 

چه اقداماتی در زمینه تسهیل فرایند سرمایه گذاری در شهرداری رشت انجام پذیرفته است؟

تدوین آئین نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری رشت را از مهمترین این اقدامات می توان بر شمرد. در سال 94 شیوه نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت های مصوب سال 92 شورای اسلامی شهر رشت توسط دفتر سرمایه گذاری بازبینی شد و در سال 95 مصوب شورا گرفت لیکن با توجه به ابلاغ اساسنامه سازمان سرمایه گذاری در اواخر سال 95، آئین نامه امور سرمایه گذاری تدوین شد تا ایرادات عدم وجود اختیار برای شهرداری در انجام پروژه های سرمایه گذاری ملک از شهرداری، پیچیدگی فرایند ها و گردش کار برای کلیه پروژه های مشارکتی ( ملک از شهرداری و ملک از شریک)، طولانی بودن فرایند و ... برطرف گردد. موضوع بعدی تعیین کمیته فنی جهت بررسی طرح های سرمایه گذاری بود که انجام پذیرفت. همچنین حذف ضمانتنامه جهت خرید اسناد فراخوان که منجر به رضایت سرمایه گذاران و حس اطمینان برای آنان شده است از اقدامات دیگر انجام شده در زمینه تسهیل فرایند سرمایه گذاری می باشد.

چه پروژه هایی در حال حاضر با روشهای سرمایه گذاری در شهر رشت در دست ساخت و یا بهره برداری است؟

پروژه هایی همچون کافه کتاب بوستان ملت، پیست اسکیت پارک شهر رشت، زمین فوتبال چمن مصنوعی پارک فرشتگان، سینما چند بعدی بوستان ملت، به مرحله بهره برداری رسیده است. همچنین پروژه هایی نظیر تماشاخانه و سالن تئاتر، کافه رستوران پارک مشکات و پروژه تونل ارتباطی( فیبر نوری) در حال طراحی و اجرا می باشند. پروژه ی شهر بازی پارک قدس رشت نیز به عقد قرارداد بسیار نزدیک است.

برنامه های آتی سازمان سرمایه گذاری جهت رشد این حوزه در شهر رشت شامل چه مواردی است؟

برنامه های آتی سازمان به چند بخش تقسیم می گردد :

  • انجام مطالعات و شناسایی فرصت شامل طرح جامع سرمایه گذاری، تدوین بانک اطلاعاتی سرمایه گذاران  و املاک ، انجام مطالعات رینگ در شهر با توجه به معضل ترافیک، انجام مطالعات ساماندهی مشاغل مزاحم، انجام مطالعات پهنه جنگلی سراوان، خیابان غذا و پارک جنگلی 450 هکتاری دکتر جزیره ای سروان
  • برگزاری فراخوان عمومی شناسایی طرح و انتخاب سرمایه گذار ( شامل مجموعه خوراک و سلامت، پارک آبی ، مجموعه های ورزشی و چند منظوره، مجموعه های اقامتی و هتل )
  • انعقاد قرارداد های مشارکتی
  • برگزاری نشست های تخصصی با سایر ادارات به منظور همراه نمودن کلیه ارگان های متولی در جذب سرمایه گذاران و اجرای پروژه های مشارکتی
  • میزبانی همایش ها و نمایشگاه سرمایه گذاری در سال آتی

 

پست شده توسط: کاظمی
شاخه: عمومی, چاپ, ایمیل