معرفي رشت

رشت يكي از كلان‌شهرهاي ايران، مركز استان گيلان و مادرشهر استان گيلان است. اين كلانشهر همچنين بزرگترين و پرجمعيت ترين شهر شمال ايران در بين سه استان حاشيهٔ درياي خزر(گيلان ، مازندران و گلستان) و بزرگترين سكونت گاه سواحل جنوبي درياي خزر محسوب مي‌شود. سر زندگي ، نشاط ، ميهمان نوازي ، شب هاي زنده ، فرهنگ بالا و ... رشت را به سومين شهر گردشگر پذير ايران تبديل كرده است. به طوري كه جمعيت اين شهر در تعطيلات و ماه‌هاي گردگشري سال به بيش از دو ميليون نفر مي رسد.
اولين كتابخانه ملي، اولين تئاترايران، اولين اتوبوس ايران،‌ اولين راه آهن ايران، اولين داروخانه شبانه‌روزي ايران، اولين شعبه بانكي ايران و اولين خانه معلولين و سالمندان در ايران از ديگر افتخارات مردم رشت مي باشد.

رشت زادگاه و زيستگاه بسياري از مشاهير گذشته و معاصر بوده كه برخي از آنان نظير محمد معين، فضل‌الله رضا، مجيد سميعي، محمود بهزاد. همچنين از مفاخر علمي و تاريخي و فرهنگي و ادبي مي‌توان ازبزرگاني نظيرميرزا كوچك خان جنگلي، ابراهيم پورداوود، هوشنگ ابتهاج، فريدون پوررضا، ناصر مسعودي، انوشيروان روحاني، محمود نامجوي،گلچين گيلاني، آرسن ميناسيان، محمد معين و... نام برد.
 همچنين با توجه به فرهنگ مردم آن و قرار گرفتن در جاده راه ابريشم از ديرباز به عنوان دروازه اروپا همواره به عنوان دروازه تمدن مدرن از آن ياد مي‌شود. شهر رشت با پيشينه‌اي درخشان در عرصه مبادلات خارجي امروزه يكي از قطب‌هاي كشاورزي و گردشگري در سطح كشور محسوب مي‌شود.
در افق اين چشم انداز، رشت به عنوان شهري خلاق از شبكه شهرهاي خلاق جهاني، يكي از دروازه هاي تعامل ايران با منطقه آسياي مركزي وقفقاز (اوراسيا)، بوم شهري است سبز، پايدتر، هوشمند، رقابت پذير، مشاركت جو، خلاق و برخوردار از فرهنگ و هويت غني ايراني-اسلامي كه با دارا بودن تنوع خوراك به عنوان شهري سرزنده، پويا، پياده مدار و برخوردار از حمل ونقل عمومي گسترده، ايمن و سريع، متكي بر ظرفيتهاي ارزشمند طبيعي (به ويژه رودخانه هاي زرجوب وگوهر رود و تالاب عينك ) و انسان ساخت موجود در آن، مقصدي جذاب براي گردشگران داخلي و خارجي محسوب شده و به عنوان كانون اصلي خدمات پشتيبان گردشگري پايدار درحوزه هنر، سلامت و خوراك شناسي در منطقه ايفاي نقش مي نمايد.
اتكاي رشت به استعدادهاي بومي ومحلي سرمايه اجتماعي ارزشمندآن و همچنين شكل گيري نظام مديريت يكپارچه شهر-منطقه رشت مبتني بر حكمروايي خوب شهري ونقش آفريني فعال در عرصه ديپلماسي شهري، آن را به الگويي براي شهرهاي منطقه وديگر كلانشهرهاي كشور وكانون اصلي خدمات دانش پايه وپيشرفته پشتيبان توليد بويژه در حوزه گردشگري هنر، سلامت و همچنين خوراك شناسي بدل ساخته است 
شهرداري رشت در سالهاي اخير با تأكيد بر ارزشهاي محوري و جذابيتهاي كالبدي ،فرهنگي و اجتماعي شهر رشت تلاش كرده است تا شهر را به مثابه يك محصول ماندگار در عرصه ملي و بين المللي در ذهن مخاطبان حك كنند و تصويري متمايز ،متفاوت و البته مثبت در ذهن شهروندان و مخاطبان ايجاد نمايد.و به طور مستقيم به كسب شهرت ،جذب سرمايه گذار ،توسعه گردشگري،افزايش درآمد و بهبود زندگي شهروندان بينجامد.
 
مي رشت
شهرداري رشت با شناسايي پتانسيل هاي كالبدي شهر بخصوص در بخش بافت تاريخي، با شروع پروژه بزرگ بازآفريني تحت عنوان " مي رشت " يا همان رشت من، بستر بسيار جذابي را جهت اجراي طرحهاي سرمايه گذاري گردشگري دردو بخش كالبدي و معنوي فراهم نموده است.”مي رشت” به عنوان برند شهر رشت، گامي است رو به جلو كه در گام هايي گوناگون به معرفي رويداد بازآفريني خواهد پرداخت و با روشن كردن ماهيت امر براي شهروندان اثبات مي كند كه چه نقشي در تحقق اين گام ها خواهند داشت. رونق روز افزون شهر و اقتصاد آن از راه منابع طبيعي و فرهنگي شهر از دستاوردهاي اين رويداد است كه منجر به درآمدي پايدار خواهد شد.

شهر خلاق خوراك شناسي
شهر رشت بهشت خوراك ايران است كه با جمعيتي حدود هفتصد و سي هزار نفر در شمال ايران واقع شده است. اين شهر با دارا بودن هواي مناسب ، زمين هاي كشاورزي و طبيعت زيباي اطراف به علاوه غذاهاي سنتي كه همگي از مواد ارگانيك و تازه تهيه شده بهترين مكان شناخته شده در ايران به عنوان شهر خوراك است .اين شهر در سال ۲۰۱۵ از طرف يونسكو به عنوان شهر خلاق خوراك شناسي معرفي شده است. خانه هاي مختلفي در شهر رشت وجود دارند كه مي توانند به فضايي براي كسب و كار و در نتيجه رونق اقتصادي جامعه محلي منجر شوند، در اين راستا شهرداري رشت در راستاي طرح بازآفريني با رويكرد شهر خلاق خوراك شناسي در نظر دارد فضاي تاريخي خانه هاي قديمي شهر را به محلي براي كسب درآمد تبديل نمايد ."ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراك شناسي يونسكو، گامي اساسي به سوي يكي از مهم‌ترين اهداف، يعني برند سازي است." "رشت به عنوان شهر خلاق خوراك شناسي ثبت جهاني شد. پرونده تدوين پروپزال ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراك شناسي يونسكو در مرداد ماه سال گذشته با حضور هيات عالي كميسيون ملي يونسكو در ايران به دعوت ستاد توسعه پايدار شهرداري رشت، شروع و سرانجام در اسفند ماه سال گذشته با حضور استر كيش لاروش مدير منطقه اي يونسكو مورد بررسي اوليه قرار گرفت؛ سپس با همراهي اعضاي شوراي اسلامي شهر رشت و شهردار محترم اين پرونده در تيرماه سال جاري براي بررسي نهايي به دبيرخانه ي بررسي شبكه شهرهاي خلاق در يونسكو پاريس ارسال شد كه خوشبختانه با بررسي هيات داوري در ۱۱ دسامبر، با ارسال پرونده براي اولين بار، حضور شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراك شناسي يونسكو ثبت جهاني شد.

شهرداري رشت با تكيه بر رويكرد گردشگري خلاق در حوزه خوراك به  برنامه ريزي جهت استفاده از بناهاي قديمي و خانه هاي واقع در بافت قديمي شهر جهت عرضه محصولات غذايي محلي با نگرش تقويت خلاقيت وتوسعه ي مشاركت در زمينه شهر خلاق خوراك شناسي پرداخته است كه اين برنامه ها از سود آورترين فرصتهاي سرمايه گذاري در حوزه گردشگري مي باشد. در اين راستا دفتر سرمايه گذاري شهرداري رشت براي ايجاد خانه خوراك و همچنين خانه خلاقيت (۷محور شهر خلاق) از سرمايه گذاران براي مشاركت دعوت به عمل مي آورد تا از ميان خانه هاي ميراثي متعلق به شهرداري، اين دو فضا را ايجاد نمايد.